: 

LogowanieStart Bezpiecznie w lesie i na wsi

Bezpiecznie w lesie i na wsi
PDF Drukuj Email

POŻARY LASÓW

Pożary są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów. Ogień szybko ogarnia ogromne połacie drzewostanów, tym samym pozbawiając zwierzęta miejsca do życia oraz doszczętnie niszcząc trwające od wieków działanie przyrody.

 

This text will be replaced

Film edukacyjny - pożary lasów

  

Najczęstsze przyczyny pożarów lasów, to:

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

STOP wypalaniu traw !!!

wypalanie_traw

Około 30% pożarów traw powstaje ze względu na przypadkowe zaprószenia ognia na przykład poprzez wyrzucenie niedopałków z przejeżdżających pociągów lub samochodów na pobocze drogi. W żadnym z powyższych przypadków sprawcy nie liczą się z możliwością powstania zagrożenia rozwoju pożaru na obszary leśne! Zaraz po okresie zimowym trawy palą się bardzo szybko, bowiem są wysuszone – ogień ogarnia coraz większe połacie powodując zagrożenie dla lasów, okolicznych zabudowań itp.
Celowe podpalanie traw stanowi około 70% wszystkich pożarów w tej kategorii. Najczęściej słyszy się, iż to zły nawyk osób dorosłych. Dowodem na powyższą tezę są coroczne „czarne statystyki”, z których dowiadujemy się o przedziale wiekowym osób, które zginęły podczas czynności wypalania. Są to głównie starsze osoby, które po podpaleniu trawy nie zdążyły oddalić się na bezpieczną odległość (pamiętajmy, iż wiatr zmienia swój kierunek, a więc nie sposób określi też kierunku rozprzestrzeniania się pożaru).


Wypalaniu traw mówimy NIE, bo:

 

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

POŻARY NA TERENACH WIEJSKICH

 Stop wypalaniu traw

 

Rolnictwo, to ta dziedzina gospodarki, w której występuje bardzo duże zagrożenie pożarowe. Dla przykładu, tylko w roku 2009 wielkopolscy strażacy wyjeżdżali ponad 400 razy do pożarów zabudowań gospodarczych. Tragiczny był również bilans tych zdarzeń, w których w sumie śmierć poniosły 3 osoby, natomiast 19 kolejnych zostało rannych. Nierzadko pożary te pociągają za sobą ogromne straty materialne w mieniu, dobytku i sprzęcie rolniczym, prowadzą ponadto do znaczących szkód w przyrodzie. Szacuje się, że tylko w roku ubiegłym straty spowodowane pożarami w gospodarstwach rolnych sięgnęły 11,5 mln złotych. Część z tych pożarów została spowodowana podczas prowadzenia prac żniwnych, dlatego nie należy zapominać o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego!

Więcej…
 


Poradnik

CZAD

BEZPIECZESTWO_TESTY

BEZPIECZESTWO_POWODZ

BEZPIECZESTWO_FILM

Zobacz też

Materiały dla dzieci

MEDYCZNA+.jpg

Sondy

Jestem
 
Odsłon : 518357

Subskrybuj

Odbieranie

feed-image Nasze wiadomości RSS

Nowości

Popularne

Facebook!!