: 

LogowanieStart Bezpieczny dom Poradnik Bezpieczeństwo pożarowe użytkowania urządzeń elektrycznych - PROMIENIOWANIE CIEPLNE I BEZPOŚREDNIE NAGRZEWANIE PRZEDMIOTÓW

PDF Drukuj Email
Wpisany przez Tomasz Wiśniewski   
Spis treści
Poradnik Bezpieczeństwo pożarowe użytkowania urządzeń elektrycznych
Pożary spowodowane przez urządzenia elektryczne sprawne technicznie
Przeciążenie
Zwarcie
GRZANIE SIĘ STYKÓW I ZŁĄCZ
PROMIENIOWANIE CIEPLNE I BEZPOŚREDNIE NAGRZEWANIE PRZEDMIOTÓW
BEZPIECZNIKI
PRZYCZYNY POŻARÓW INSTALACJI I URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH
WARUNKI BEZPIECZNEJ EKSPLOATACJIURZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH
POSTĘPOWANIE NA WYPADEK POŻARU URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH
Wszystkie strony
PROMIENIOWANIE CIEPLNE I BEZPOŚREDNIE NAGRZEWANIE PRZEDMIOTÓW

Energię elektryczną wykorzystuje się często w wielu urządzeniach, w których celowo zamieniana jest w energię cieplną — np. w piecach elektrycznych, grzejnikach, grzałkach, lutownicach itp. Istnieją też urządzenia, które podczas pracy wydzielają około 40% niewykorzystanej energii elektrycznej w postaci ciepła - np. żarówki. Ciepło to może w pewnych warunkach być przyczyną pożaru, jeśli w pobliżu znajdują się materiały palne. Bardzo często pożary powstają od żelazek elektrycznych, piecyków lub grzałek ustawionych na palnych podstawkach lub też w sąsiedztwie palnych przedmiotów.

 Widok grzałki nurkowej i grzałki czajnika bezprzewodowego będącego przyczyną pożaru

Widok grzałki nurkowej i grzałki czajnika bezprzewodowego będącego przyczyną pożaru. Zdjęcie wykonane w domu gospodarza.

 

Największe niebezpieczeństwo wywołania pożaru stwarzają grzejniki elektryczne. Grzejniki takie z odsłoniętymi elementami grzejnymi osiągają temperaturę 700—800°C, a z zakrytymi elementami grzejnymi — 450—550°C. Wysoką również temperaturę mają żelazka elektryczne (do 300—500°C). Czajnik pozostawiony bez dozoru, w którym wygotowała się woda, także osiąga temperaturę około 500°C.

Temperatury zapalenia się pospolicie występujących w gospodarstwie domowym materiałów (np. drewna sosnowego, tkanin, gumy) wynoszą 220—270°C i dlatego zapaleniu mogą ulec nie tylko przedmioty bezpośrednio stykające się.

Nie wolno stawiać żelazek na palnych przedmiotach.

Nie wolno ustawiać grzejników w pobliżu materiałów palnych, ale również znajdujące się w zasięgu promieniowania cieplnego.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkiego rodzaju urządzenia oświetleniowe, zwłaszcza żarówki, które w czasie świecenia szybko i silnie nagrzewają się.

 Nieosłonięta żarówka znajdująca się bezpośrednio przy belce stropowej.

Nieosłonięta żarówka znajdująca się bezpośrednio przy belce stropowej.

 

Przeciwdziałanie niekorzystnemu nagrzewaniu i napromieniowaniu przedmiotów przez urządzenia grzejne polega przede wszystkim na ustawianiu tych urządzeń na niepalnych podstawach oraz w bezpiecznej odległości, wynoszącej co najmniej 1 m, od wszelkich palnych przedmiotów. Kurz i pył zbierający się na oprawach żarówek też może się zapalić, dlatego też żarówki należy zabezpieczać kloszami, a w miejscach narażonych na uszkodzenie mechaniczne — dodatkowo osłonami z drutu.

 

 

Poradnik

CZAD

BEZPIECZESTWO_TESTY

BEZPIECZESTWO_POWODZ

BEZPIECZESTWO_FILM

Zobacz też

Materiały dla dzieci

DOM+.jpg

Sondy

Jestem
 
Odsłon : 477211

Subskrybuj

Odbieranie


Nowości

Popularne

Facebook!!