: 

LogowanieStart Wydarzenia Multimedialna sala edukacyjna w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach JUŻ OTWARTA!!!!!

PDF Drukuj Email

MULTIMEDIALNA SALA EDUKACYJNA W WIELKOPOLSKIM MUZEUM POŻARNICTWA W RAKONIEWICACH
JUŻ OTWARTA !!!

 

W dniu 28 sierpnia 2010 r. w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach została uroczyście otwarta multimedialna sala edukacyjna - Sala edukacji przyrodniczo-pożarniczej "Strażacy na ratunek przyrodzie".


Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli oraz uczniów, rodziców z dziećmi do odwiedzin Muzeum i multimedialnej sali edukacyjnej. Na wszystkich czeka mnóstwo atrakcji i moc niesamowitych wrażeń.

 

Lepiej zapobiegać niż gasić!


To wszystkim znane hasło jest wciąż jak najbardziej aktualne. Rozwijanie świadomości wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych na temat zagrożeń pożarowych oraz zapobieganie nieszczęśliwym wypadkom, propagowanie zasad bezpiecznego zachowania się to jedne z najważniejszych celów prewencji pożarowej. W świecie, w którym technika i technologia rozwija się z zadziwiającą szybkością rośnie również skala zagrożeń. Jednakże pojawiają takie narzędzia, dzięki którym można wszechstronnie oddziaływać, zmieniać złe nawyki i przyzwyczajenia, utarte schematy, ale przede wszystkich edukować i przekazywać istotne dla ochrony życia i zdrowia informacje. Wybrano miejsce z uwagi na jego znaczenie i rolę jaką pełni w naszym regionie, które stałoby się w Wielkopolsce lokalnym centrum edukacji pożarniczej - jest to Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Obecnie Muzeum stało się jednym z wyjątkowych miejsc edukacyjnych w Wielkopolsce i nie tylko, w którym połączono tradycje pożarnicze i historię z nowoczesnością. W  nowoczesnej sali multimedialnej znajduje się niesamowita ekspozycja - m.in. zostało wiernie odtworzone spalone mieszkanie, a zwiedzający mogą poczuć niemal wszystkimi zmysłami atmosferę grozy tego miejsca. Przechodząc dalej znajdą się na miejscu zainscenizowanego wypadku komunikacyjnego i akcji ratowniczej. Będą mogli zapoznać się jak prawidłowo wykonać zgłoszenie na numer alarmowy oraz przećwiczyć zasady udzielania pierwszej pomocy. Chętni będą mogli doświadczyć jak ciężka jest praca strażaka oraz jakich narzędzi musi użyć, aby uratować czyjeś życie.

Ale to nie wszystko, przechodząc dalej zwiedzający znajdą się pośrodku zielonego lasu by dalej zobaczyć....... czterowymiarowy pokaz pożaru lasu, który pokazuje jak ogromne niebezpieczeństwo i zniszczenia niesie za sobą żywioł jakim jest ogień.

Po tylu wrażeniach, na zakończenie zwiedzania, każdy chętny będzie mógł wsiąść do auta strażackiego, czyli symulatora jazdy na sygnałach do akcji ratowniczo-gaśniczej.

W Muzeum ponadto można obejrzeć interesującą wystawę fotografii poświęconą niedawnym wydarzeniom związanym z obfitymi deszczami pt. „Wielkopolscy strażacy w walce z powodzią 2010”.

 

Kluczowym elementom ekspozycji towarzyszą filmy edukacyjne oraz tablice informacyjne zawierające porady i treści edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa pożarowego i zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom w domu i poza nim.

 

Jedną z wielu atrakcji w Muzeum, o której również warto wspomnieć, a gwarantującą niezapomniane przeżycia zarówno dla dorosłych jak i dzieci, z pewnością będzie salka z kopią ześlizgu strażackiego i możliwość zjazdu jak prawdziwy strażak wzywany alarmem do akcji.

 

Na podkreślenie zasługuje fakt, że Sala edukacji przyrodniczo-pożarniczej powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz gminy Rakoniewice, jak również przy zaangażowaniu wielkopolskich strażaków.

 

Poniżej zamieściliśmy linki do informacji prasowych o sali edukacji. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć tam zamieszczonych oraz filmowych relacji.


http://echaokolic.pl/strony/RAKONIEWICE/

 

http://www.epoznan.pl/news-news-20518-Muzeum_Pozarnictwa_w_Rakoniewicach_ma_nowe_atrakcje

 

mł. kpt. Alicja Borucka

 

Poradnik

CZAD

BEZPIECZESTWO_TESTY

BEZPIECZESTWO_POWODZ

BEZPIECZESTWO_FILM

Zobacz też

Materiały dla dzieci

BANER_MATRIALY+.jpg

Sondy

Jestem
 
Odsłon : 520533

Subskrybuj

Odbieranie


Nowości

Popularne

Facebook!!