: 

LogowanieStart Artykuły BEZPIECZNY EMIGRANT, CZYLI WIELKOPOLSKA STRAŻ POŻARNA PRZEKRACZA GRANICE

PDF Drukuj Email
Spis treści
BEZPIECZNY EMIGRANT, CZYLI WIELKOPOLSKA STRAŻ POŻARNA PRZEKRACZA GRANICE
Strona 2
Strona 3
Wszystkie strony

BEZPIECZNY EMIGRANT, CZYLI WIELKOPOLSKA STRAŻ POŻARNA PRZEKRACZA GRANICE

 

Kiedy otrzymaliśmy zaproszenie od straży pożarnej hrabstwa Northumberland (Northumberland Fire & Rescue Service) z Wielkiej Brytanii do udziału w projekcie mającego na celu poprawę bezpieczeństwa pożarowego wśród brytyjskiej Polonii ogarnęły nas spore wątpliwości….czy taka działalność mieści się jeszcze w zakresie działania PSP?...czy my jesteśmy w jakikolwiek sposób pomóc Polakom w Anglii? Dziś, tych wątpliwości już nie mamy – tam gdzie są polscy obywatele nie powinno zabraknąć polskich strażaków. Zwłaszcza, że byliśmy tam naprawdę potrzebni, a Państwowa Straż Pożarna została trzecią instytucją (po kościele katolickim i organizacjach pomocy społecznej), która w zorganizowany sposób udzieliła wsparcia Polakom na Wyspach.

 

Od samego początku masowego osiedlanie się w Wielkiej Brytanii polscy emigranci niechętnie odnosili się do współpracy prewencyjnej z lokalną strażą pożarną. Najprawdopodobniej wynikało to nie tylko ze słabej znajomości angielskiego ale również z naszego wrodzonego braku zaufania do władzy jako takiej. Aby pokonać bariery kulturowe i językowe w promocji bezpiecznych zachowań wśród Polonii zostali zaproszeni strażaccy eksperci z Polski (aż 85% wszystkich imigrantów przybyłych po 2004 roku do Northumberland to obywatele polscy). Ponieważ w kilku ostatnich latach Straż Pożarna z Northumberland (NFRS) rozwinęła roboczą współpracę z KW PSP w Poznaniu oraz SA PSP w Poznaniu, między innymi w obszarze dochodzeń pożarowych, więc propozycja współpracy została skierowana właśnie do Poznania. Kryteriami wyboru ekspertów było przygotowanie językowe i merytoryczne.

 Zdjcie_1_Stoisko_edukacyjne_w_polskim_klubie_w_Newcastle

Stoisko edukacyjne w polskim klubie w Newcastle. Na zdjęciu druga od lewej (obok autora artykuły) pani Danuta Baca – polska wicekonsul, która z dużym uznaniem odniosła się do naszych inicjatyw. Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Manchesterze również wsparł nasz projekt, publikując na swojej stronie internetowej informację o organizowanym przez nas w ramach projektu „Bezpieczny Emigrant” dniu przygodowo – edukacyjnym (Fire Adventure Day) dla polskich dzieci z terenu północno-wschodniej Anglii. Zdjęcie: Matt Thomas (NFRS)

  

Poradnik

CZAD

BEZPIECZESTWO_TESTY

BEZPIECZESTWO_POWODZ

BEZPIECZESTWO_FILM

Zobacz też

Materiały dla dzieci

WYPADKI+.jpg

Sondy

Jestem
 
Odsłon : 477212

Subskrybuj

Odbieranie


Nowości

Popularne

Facebook!!