: 

LogowanieStart Bezpieczny dom UWAŻAJ CZAD - CICHY ZABÓJCA !!!

PDF Drukuj Email

UWAŻAJ CZAD - CICHY ZABÓJCA !!!

Czad – tlenek węgla (CO) - nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle"

„Śmiertelne zatrucie czadem w Wielkopolsce!

Nie żyją 17-letnia dziewczyna i 55-letni mężczyzna z miejscowości(…). Przyczyną tragedii był prawdopodobnie nieszczelny piec centralnego ogrzewania. Strażacy, których wezwano do domku jednorodzinnego stwierdzili, że stężenie tlenku węgla o trzysta procent przekraczało normę.”

 


RMF So, 2008-02-09 16:45

 

Co roku w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, wezwań do podobnych zdarzeń Państwowa Straż Pożarna odbiera bardzo dużo. Tego typu wypadki spowodowane są przeważnie nieprawidłową eksploatacją urządzeń elektrycznych i grzewczych. Najczęściej dochodzi do nich w porze nocnej, gdy domownicy śpią i są nieświadomi zagrożenia.

 

W wielu miastach Wielkopolski, zwłaszcza w ich centrum dominuje zwarta zabudowa, jest to budownictwo z końca XIX w. i początku XX w. Zabytkowe kamienice nie posiadają centralnego ogrzewania, natomiast znajdują się tam tradycyjne piece kaflowe. Jedną z wielu przyczyn pożarów i zatruć czadem w starych kamienicach są przeróbki instalacji kominowych robione bez żadnego nadzoru i na własną rękę. Są to również zaniedbania ze strony administratorów budynków i właścicieli mieszkań w zakresie przeglądów stanu technicznego urządzeń grzewczych i przewodów kominowych, zapchane przewody wentylacyjne i zasłonięte kratki wentylacyjne „by nie wiało”.

 

Wielkopolscy strażacy przypominają administratorom, zarządcom budynków i właścicielom mieszkań, że należy podjąć wszelkie środki ostrożności, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i mieszkańcom pamiętając o obowiązku sprawdzania instalacji grzewczych i kominowych. Na stronach internetowych wielkopolskich komend PSP można znaleźć cenne informacje jak bezpiecznie użytkować urządzenia elektryczne i grzewcze, jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla oraz jak postępować w przypadku podejrzenia, że w mieszkaniu pojawił się tlenek węgla.

 

 

 

PAMIĘTAJ!!!

  • nie zatykaj kratek wentylacyjnych,
  • zamontuj czujkę dymową i tlenku węgla,
  •  pamiętaj o przeglądach kominiarskich i gazowych,
  • zachowaj dokumenty z przeglądów instalacji,
  • wietrz często mieszkanie.

 

 

To może uratować ci życie!!!


CZAD

 

Poradnik

CZAD

BEZPIECZESTWO_TESTY

BEZPIECZESTWO_POWODZ

BEZPIECZESTWO_FILM

Zobacz też

Materiały dla dzieci

BANER_MATRIALY+.jpg

Sondy

Jestem
 
Odsłon : 520537

Subskrybuj

Odbieranie


Nowości

Popularne

Facebook!!