: 

LogowanieStart Bezpieczne święta BEZPIECZNE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

PDF Drukuj Email

BEZPIECZNE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

INSERT_PSP-SWIETA_1

 

 

 

 

 

Grudzień jest okresem gorączkowych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i powitania Nowego Roku. W tym czasie „ogólnego roztargnienia” bardzo często dochodzi do różnego rodzaju niebezpiecznych zdarzeń. Jak podają strażackie statystki Święta Bożego Narodzenia w roku 2008 były jednymi z najtragiczniejszych świąt w ostatnich 5 latach. W wyniku pożarów zginęło wtedy w Polsce 13 osób, a 32 zostały ranne.

 
O czym należy pamiętać przygotowując mieszkania i domy na Święta?


Najczęściej do pożarów w okresie przedświątecznym dochodzi z powodu nierozwagi, pośpiechu czy zaniedbania. Przygotowując świąteczne dania nie należy zostawiać ich bez nadzoru na włączonym gazie czy kuchence elektrycznej. Pozostawienie bez dozoru rozgrzanych urządzeń elektrycznych (kuchenek gazowych, elektrycznych, piekarników i opiekaczy), a także przeciążenia instalacji elektrycznej, spowodowane włączeniem nadmiernej ilości odbiorników elektrycznych, są najczęstszymi przyczynami pożarów.

 

Dekorując świątecznymi ozdobami i lampkami mieszkania czy domy należy mieć na uwadze bezpieczeństwo własne, rodziny i sąsiadów. Zewnętrzne świąteczne oświetlenie domu i stojących w ogrodzie świerków, jodeł czy krzewów może okazać się niebezpieczne w przypadku, gdy nie jest przystosowane do używania w warunkach zewnętrznych. Kolorowe lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu czy śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem. Nie należy pozwalać na odpalanie „zimnych ogni” przez dzieci bez nadzoru osób dorosłych, gdyż wytwarzają one wysoką temperaturę i mogą spowodować pożar bądź oparzenia. Pamiętajmy też, aby zawsze trzymać zapałki i zapalniczki w miejscu niedostępnym dla dzieci.

 

Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości (wg przepisów minimum 60 cm) od kominków, pieców, grzejników itp. oraz zasłon i firanek. Zarówno naturalna jak i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem. Świeczek i świeczników nie należy również ustawiać zbyt blisko choinek i innych materiałów palnych oraz nie dopuścić do zapalenia się ozdób nałożonych na świeczniki.

Bezpieczeństwo podczas zabaw i bali sylwestrowych

Trudno sobie wyobrazić noc sylwestrową bez kolorowych fajerwerków. Jednak używając fajerwerki podczas imprez sylwestrowych należy przestrzegać podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć poważnych obrażeń i poparzeń oraz zagrożenia pożarowego:

  • tylko osoby dorosłe mogą używać materiałów pirotechnicznych, ściśle stosując się do załączonych instrukcji,
  • nie wolno ich używać w pomieszczeniach zamkniętych,
  • nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż mogą wpaść z powrotem do mieszkania lub mieszkania sąsiadów powodując pożar czy obrażenia ciała,
  • nie wolno wrzucać ani kierować fajerwerków w miejsca, gdzie przebywają lub mogą przebywać ludzie,
  • nie wolno rzucać fajerwerków na samochody oraz w okolicach stacji paliw i zbiorników z płynami łatwopalnymi.

INSERT_PSP-SWIETA_2
Pamiętaj! Bawiąc się fajerwerkami bierzesz odpowiedzialność za ewentualne szkody, które mogą spowodować! 

 

Poradnik

CZAD

BEZPIECZESTWO_TESTY

BEZPIECZESTWO_POWODZ

BEZPIECZESTWO_FILM

Zobacz też

Materiały dla dzieci

WODA+.jpg

Sondy

Jestem
 
Odsłon : 520531

Subskrybuj

Odbieranie


Nowości

Popularne

Facebook!!