: 

LogowanieStart
Edukacja i profilaktyka pożarowa


 Ofiary śmiertelne pożarów w materiale sekcyjnym Katedry 
i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego
w Poznaniu oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
w latach 2000 – 2009

Streszczenie
Przeanalizowano protokoły sekcyjne Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej
w Poznaniu z lat 2000-2009, w których przyczyna zgonu była związana z pożarem. Wykorzystano również materiały Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu z tego samego okresu w których wyszukano przypadki pożarów z odnotowanymi ofiarami śmiertelnymi. Zebrane materiały przeanalizowano pod kątem bezpośredniej przyczyny zgonu, okoliczności, wieku i płci.
W latach 2000-2009 w ZMS UMP przeprowadzono 62 sekcje w których przyczynę zgonu wiązano bezpośrednio z pożarem, w tym samym okresie Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odnotowała 45 ofiar śmiertelnych, które przewieziono do ZMS UM w Poznaniu. Pozostałe ofiary kierowano do innych placówek medycyny sądowej. Analiza materiałów ZMS UMP wykazała, że większość pożarów (66,13%) dotyczyła obiektów mieszkalnych, co jest zgodne z raportem WSP. Również zgodne są dane dotyczące rozkładu płci i wieku ofiar tego typu zdarzeń. Mężczyźni stanowili 72,58% , kobiety  27,42%. Przeważały osoby w wieku 41-55 oraz 56 – 70, najmniej liczną grupę stanowili nieletni. Jako główne przyczyny zgonu określono oparzenia (32 przypadki) oraz zatrucie tlenkiem węgla (34 przypadki). Poziomy karboksyhemoglobiny u zatrutych wahały się w przedziale 15% - 85%. 62,1% ofiar było pod wpływem alkoholu, najwyższa odnotowana wartość wyniosła 4,63‰. 

Więcej…
 
Wpisany przez Tomasz Wiśniewski   

 Poradnik: Bezpieczeństwo pożarowe użytkowania urządzeń elektrycznych 

 Zagrożenie pożarowe w instalacjach i urządzeniach elektrycznych wynika z wydzielania się ciepła, które nieodłącznie towarzyszy przepływowi prądu elektrycznego. W każdym urządzeniu elektrycznym wydziela się mniejsza lub większa ilość ciepła i jest zjawiskiem naturalnym. Ilość wydzielanego ciepła jest wprost proporcjonalna do drugiej potęgi natężenia prądu, odporności przewodu, przez który płynie prąd, i do czasu jego przepływu.

PRZECZYTAJ
 

Strażak w przedszkolu

- czyli jak realizować zajęcia dydaktyczne z dziećmi z zakresu bezpieczeństwa pożarowego

Konspekty zajęć dydaktycznych

Przegląd Pożarniczy - magazyn Państwowej Straży Pożarnej zamieścił cykl konspektów dydaktycznych z zakresu bezpieczeństwa pożarowego do zajęć z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Autorką konspektów jest pani Marta Brzozowska, z wykształcenia pedagog wczesnoszkolny, natomiast na codzień pracuje w Biurze Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Konspekty zawierają, oprócz szczegółowego przebiegu zajęć, również komentarze autorki odnośnie praktycznej realizacji poszczególnych etapów zajęć oraz pomoce dydaktyczne (kolorowanki, rysunki).

W całym cyklu ukazało się 7 konspektów zajęć:

1. Kim jest strażak?

2. Samochód strażacki

3. Pali się!

4. Numer alarmowy 112

5. Ewakuacja z przedszkola

6. Co to jest gaśnica?

7. Czujka dymu/tlenku węgla (czadu)

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 7 z 11

Poradnik

CZAD

BEZPIECZESTWO_TESTY

BEZPIECZESTWO_POWODZ

BEZPIECZESTWO_FILM

Zobacz też

Materiały dla dzieci

WODA+.jpg

Sondy

Jestem
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Odsłon : 518352

Subskrybuj

Odbieranie

feed-image Nasze wiadomości RSS

Nowości

Popularne

Facebook!!